HBI Stairs Poland
Home Schody

Schody Drewniane

 

Materiał

Do produkcji schodów używamy wyselekcjonowanego drewna o odpowiedniej wilgotności ( 7-10%).Deski o grubości 55 mm i szerokości od 300 do 500mm rozcinane jest na fryzy o szerokości 80-120 mm i długości w zależności od potrzeb od 900 do 4000mm, a następnie klejone w większe kawałki, z których wycinane są elementy schodów takie jak stopnie policzki oraz słupy. Rozcinanie i klejenie fryzów drewnianych ma na celu pozbycie się napięć typowych dla większych kawałków drewna. Napięcia takie powodowałyby pękanie drewna i powstawanie szczelin w późniejszej eksploatacji schodów. Klejony materiał układany jest w specjalnych prasach hydraulicznych w taki sposób by uzyskać możliwie dużą jednolitość tonacji i usłojenia materiału. W efekcie miejsca klejenia są zupełnie niewidoczne a całość materiału dawanego do produkcji wygląda niemal tak jakby wycięty był w całości z jednej kłody drewna. Finalna grubość elementów schodów- stopni i policzków po ich zestruganiu i wyszlifowaniu wynosi 42-45mm . Schody wykonujemy z najróżniejszych gatunków drewna w zależności od życzenia i potrzeb klienta. Najczęściej stosujemy dąb europejski, buk, brzozę, sosnę i jesion.

 

Dąb europejski

Buk

Brzoza

schody wewnętrzne

schody dywanowe

schody gięte

Sosna

Jesion

Machoń

schody drewniane

schody drewniane

schody drewniane

Wykończenie

Perfekcyjnie wyszlifowana przy pomocy szlifierek kontaktowych powierzchnia gotowych elementów schodów może być wykończona na dwa różne sposoby.

Obecnie najbardziej pożądanym przez klientów, w pełni ekologicznym oraz niezwykle praktycznym sposobem wykończenia jest powłoka olejowa. Oleje stosowane do wykończenia schodów to specjalne preparaty do głębokiej impregnacji drewna, wyprodukowane na bazie oleju lnianego i żywic drzewnych, oraz substancji przyspieszających utwardzanie, bez dodatku metali ciężkich. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, nie tworzy powłok, lecz paro-przepuszczalną impregnację, która chroni skutecznie drewno przed wodą i brudem.

 

Jako warstwę finiszową, dla uszlachetnienia powierzchni stosuje się cienką warstwą wosku o jedwabistym połysku. Olej wydobywa strukturę drewna i jego naturalne odcienie. Dla uzyskania jasnego odcienia drewna zbliżonego do odcienia uzyskiwanego podczas lakierowania można stosować olej rozjaśniający. Użycie oleju i wosku ma poza walorami estetycznymi i ekologicznymi niezwykle istotną praktyczną zaletę. Jest nią możliwość niezwykle prostej pielęgnacji i konserwacji schodów. Polega ona okresowym (np. raz w roku) nakładaniu warstwy oleju. Czynność trwa od 10 do 20 minut i sprawia, że schody nawet po wieloletnim użytkowaniu wyglądają jak nowe.

 

Inną do niedawna najbardziej powszechnie stosowaną metodą jest tradycyjne lakierowanie (obecnie bardzo silnie wypierane przez olejowanie) przy użyciu lakierów najnowszej generacji. Aplikowane przez nas trzy warstwy lakieru stanowią nieprzepuszczalną dla wody powłokę chroniącą drewno. Mankamentem nawet najlepszych lakierów jest następująca zwykle po wielu latach użytkowania ich stopniowa erozja oraz niemal pewne uszkodzenia powłoki w trakcie użytkowania schodów. Implikuje to konieczność dokonywania renowacji, której koszt może być bardzo wysoki i dochodzić nawet do pierwotnej wartości schodów. Inną sprawą jest to, że profesjonalna renowacja powłoki schodów w miejscu ich zainstalowania jest bardzo trudna. Schody lakierowane są bowiem w procesie produkcyjnym w specjalnych hermetycznych kabinach lakierniczych bez dostępu kurzu i zanieczyszczeń. Uzyskanie takich warunków podczas renowacji jest bardzo trudne.
schody spiralne

 

HBI rekomenduje swoim klientom olejowanie i woskowanie schodów uznając ten sposób wykończenia ich powierzchni za bardziej ekologiczny, praktyczny i estetyczny. Wciąż jednak istotny odsetek produkowanych przez nas schodów jest lakierowany. Dysponując profesjonalnym sprzętem odpowiednimi kabinami hermetycznymi zarówno powłoka olejowa jak i lakierowa osiągają w naszej firmie swoje optymalne właściwości.